Chcesz stworzyć nowy związek, ale nie masz pojęcia co czuje mężczyzna, który Cię interesuje? Przestajesz rozumieć swojego partnera w długoletnim związku i masz wrażenie, że wycofuje się emocjonalnie? Jeśli masz wątpliwości, to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Wyjaśnimy kiedy mężczyzna broni się przed uczuciem, jakie są tego objawy, a także przyczyny takiego zachowania. 

Jakie są objawy tego, że mężczyzna broni się przed uczuciem? 

Wycofanie emocjonalne, a także obrona przed uczuciami może objawiać się w różny sposób. Wszystko zależy od osoby i jej własnych przeżyć oraz charakteru. Jednak istnieją pewne powszechne znaki, które mogą wskazywać, że mężczyzna broni się przed uczuciami i nie chce wyrażać swoich emocji. Poniżej przedstawiamy listę tych najczęściej rozpoznawalnych: 

Unikanie rozmów o uczuciach 

Obrona przed emocjami może objawiać się unikaniem rozmów na temat uczuć. Mężczyzna może starać się unikać sytuacji, w których trzeba by było otwarcie wyrazić emocje. Kiedy natomiast dochodzi do takiej rozmowy, zazwyczaj się wycofywać, zamykać w sobie, a czasem nawet odczuwać i wykazywać poirytowanie i rozdrażnienie. 

Izolacja emocjonalna 

Mężczyzna broniący się przed uczuciami może wycofywać się emocjonalnie i trzymać się z dala od głębszych relacji. Dojść może nawet do tego, że facet zacznie unikać kontaktów z kobietą, by nie wzbudzać w sobie zbędnych jego zdaniem emocji. 

Ukrywanie słabości 

U mężczyzn, którzy bronią się przed uczuciami można również zaobserwować bardzo charakterystyczne zachowanie, jakim jest ukrywanie wszystkich słabości i potrzeb. Mężczyzna, który nie chce uczuć, będzie starał się ze wszystkich sił, by wychodzić na silnego i niezależnego. Będzie również usilnie unikać przyznawania się do potrzeby wsparcia lub zrozumienia. 

Utrzymywanie dystansu fizycznego

Jeśli obawiasz się, że mężczyzna unika uczuć i zaczynasz się tym niepokoić, koniecznie obserwuj jego zachowanie. Mężczyźni unikający zaangażowania emocjonalnego, lub wycofujący się z uczuć będą również unikać kontaktu fizycznego. Świadczyć może o tym utrzymywanie dystansu fizycznego, odtrącanie dotyku, trudność w nawiązaniu intymnej relacji, unikanie dotyku lub wręcz ucieczka przed nim. 

erodate portal
Szukasz niezobowiązujących relacji? Sprawdź Erodate!

Zastosowanie mechanizmów obronnych

Charakterystycznym zachowaniem u mężczyzn broniących się i uciekających przed uczuciami jest również stosowanie powszechnych mechanizmów obronnych. Na przykład podczas rozmowy mężczyzna może stosować projekcję, co oznacza, że zacznie przypisywać swoje emocje innym osobom, w tym również swojej kobiecie. W trakcie konfliktu lub konfrontacji mężczyzna może zacząć nadmiernie analizować i szukać racjonalnych wyjaśnień dla swojego zachowania i emocji. Nie ma to jednak na celu rozwiązania problemu, a jedynie odwrócenie uwagi od niego. Pojawić się może również próba tłumaczenia, przetłumaczenia i nadświadome odsuwanie emocji. 

Nadmierna kontrola

Bardzo często mężczyźni unikający uczuć i wyrażania ich mają osobowość dominującą i kontrolującą. Wszystko przez to, że obawiają się bycia w sytuacji bez kontroli. Mężczyzna w takich sytuacjach chce mieć nad wszystkim kontrolę, chce dominować w sytuacji i w otoczeniu, by czuć się pewnie i nie doprowadzić do utraty kontroli emocjonalnej. 

Skupienie się tylko na osiągnięciu wyznaczonych celów 

Powszechnym zachowaniem mężczyzn unikających uczuć jest skupianie sią na czymś zupełnie innym. To więc oznacza, że mężczyzna zamiast skupić się na uczuciach, zaczyna kierować swoją całą uwagę na cele zawodowe, osiągnięcia w pracy lub założenia materialne, które chce osiągnąć. W ten sposób zajmując swoją głowę i czas pracą, rozwojem zawodowym, chce odwrócić swoją uwagę od emocji i pozbawić się czasu i sposobności na to, by móc skierować swoje myśli na uczucia. Jest to pewnego rodzaju wycofanie emocjonalne. 

kiedy mężczyzna broni się przed uczuciem
Ten mężczyzna raczej nie broni się przed uczuciami 😉

W jakich sytuacjach mężczyzna broni się przed uczuciami? 

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, mogą bronić się przed uczuciami w różnych sytuacjach. To kiedy u mężczyzn występuje taki problem zależy od wielu czynników. Często mężczyźni zamykają się na uczucia, ponieważ ich zdaniem takie jest oczekiwanie innych. W wielu społecznościach panuje przekonanie, że mężczyźni powinni być silni, niezależni i muszą kontrolować swoje emocje. Przez to wśród mężczyzn może pojawić się presja społeczna, która skłania ich do ukrywania słabości czy uczuć. Są również sytuacje, w których mężczyznę do wycofania emocjonalnego skłoniły doświadczenia życiowe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ...  Jak długo trwa zakochanie w kochance?

Mężczyźni, którzy doświadczyli traumy, przemocy czy utraty w przeszłości, mogą bronić się przed uczuciami i w tym wypadku będzie to mechanizm obronny. Przyczyną może być również to w jakim środowisku wychował się mężczyzna. W niektórych rodzinach czy kulturach wartościowane jest utrzymanie emocjonalnej kontroli. Właśnie w takich warunkach wychowawczych mężczyźni uczeni są, że lepiej trzymać swoje emocje pod kontrolą, zwłaszcza w sytuacjach stresowych. Dla wielu osób może to być szok, ale mężczyźni wycofują się emocjonalnie, ponieważ obawiają się odrzucenia. Tak więc obawiają się otwartego okazywania uczuć, które może prowadzić do odrzucenia, a to z kolei do utraty męskości w oczach społeczeństwa, partnera czy współpracowników. Warto również wiedzieć, że niektórzy mężczyźni mogą po prostu nie rozumieć swoich uczuć, dlatego się ich boją i się przed nimi bronią. 

Co zrobić, by zachęcić mężczyznę do okazywania uczuć? 

Wiesz już jakie są objawy wycofania emocjonalnego i jakie mogą być przyczyny tego, że mężczyzna nie okazuje uczuć. Teraz możesz dowiedzieć się jak to zmienić i w jaki sposób zachęcić mężczyznę do otwartości i okazywania uczuć. 

Jeśli zależy Ci na tym, by mężczyzna stał się otwarty na uczucia, sama taka bądź. Pamiętaj, że w tym wypadku liczy się komunikacja. Powiedz mężczyźnie, że cenisz jego uczucia i zależy Ci na tym, abyście mogli ze sobą dzielić swoje emocje. Wyraź swoją gotowość do wysłuchania i zrozumienia. Możesz dodatkowo stworzyć atmosferę, w której mężczyzna będzie czuł się akceptowany bez względu na to, co czuje. Staraj się stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której będzie mógł wyrażać swoje emocje swobodnie i bez narażania się na krytykę.

Tak więc kiedy już zacznie się przed Tobą otwierać, to nie krytykuj i nie oceniaj jego emocji. Pamiętaj, że nie zawsze jest dobry moment na to, by zacząć rozmawiać o emocjach. Nie próbuj nakłonić partnera do okazywania emocji, kiedy jesteście w trakcie kłótni. Zamiast tego szukaj spokojnych momentów, kiedy oboje macie czas i przestrzeń na rozmowę. Dobrym sposobem na pobudzenie otwartości do okazywania uczuć u mężczyzny, jest zadawanie konkretnych pytań dotyczących jego emocji. Tak więc zamiast w codziennej rozmowie pytań „Co tam u Ciebie?” lub „Jak się masz?”, lepiej zadaj pytanie typu „Co dzisiaj wywołało u Ciebie emocje?”.

erodate banner

Podsumowanie

Pamiętaj, że zmiany w wyrażaniu uczuć mogą zajmować czas. Tak więc staraj się zachować cierpliwość i nie naciskaj za mocno. Daj czas facetowi na to, by sam zrozumiał swoje emocje, dzięki czemu stopniowo zacznie się otwierać. A kiedy już do tego dojdzie, okazuj wsparcie w trudnych chwilach i pokazuj mężczyźnie, że jesteś jego sojuszniczką i zależy Ci na tym, by czuł się dobrze psychicznie i emocjonalnie. Jeśli on dzieli się swoimi emocjami, Ty również to rób. Dzięki temu facet będzie czuć się bardziej komfortowo podczas dzielenia się własnymi emocjami.