Przerwa w związku to moment, który może wstrząsnąć fundamentami każdej relacji i wzbudzić skrajne emocje. Czasami jednak  staje się koniecznością, wynikającą z potrzeby zrozumienia siebie, swoich uczuć i potrzeb. Decyzja o przerwie często towarzyszy refleksji nad tym, czy drogi dwojga związanych ze sobą osób naprawdę podążają w tym samym kierunku. Pojawiają się również pytania, czy nie lepiej spojrzeć na siebie i relację z odległości? Przerwy w związku mają stać się czasem gdy każda strona może przemyśleć swoje priorytety, cele i oczekiwania, a także ocenić, czy związek nadal przynosi spełnienie i radość, czy może już wymaga zmiany. W takim wypadku przerwa w związku nie zawsze jest końcem, ale czasem koniecznym etapem, który otwiera drzwi do nowego rozdziału w życiu partnerskim. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładniej pojęciu przerwy w związku i tego jakie korzyści i wyzwania może przynieść w relacji partnerskiej.

Przerwa w związku – co oznacza?

Przerwa w związku jest okresem, podczas którego partnerzy decydują się na tymczasowe oderwanie się od siebie w celu zastanowienia się nad swoimi uczuciami, potrzebami i relacją. Jednak przerwa w związku i brak kontaktu to dla obu stron szansa na refleksje i poznanie samych siebie. Jest to czas kiedy para decyduje się wstrzymać regularne kontakty emocjonalne, fizyczne i komunikacyjne, aby zyskać klarowność co do swoich oczekiwań i celów w związku.

Warto jednak wiedzieć, że dla każdej pary przerwa w związku może być czymś zupełnie innym. Dla jednych może to być czas na ocenę swoich indywidualnych celów życiowych, dla innych szansa na zrozumienie, czy są w stanie poradzić sobie z trudnościami w relacji.

erodate banner
Masz dosyć Tindera i szukasz czegoś lepszego? Sprawdź Erodate!

Czemu pary decydują się na przerwę w związku?

Decyzja o przerwie w związku może wynikać z różnych powodów, a każda para podejmuje ją indywidualnie, w zależności od swoich potrzeb, a także sytuacji, które mają miejsce w życiu osobistym i partnerskim. Czasem jedna lub obie strony związku czują, że potrzebują czasu i przestrzeni, aby zrozumieć siebie lepiej, określić swoje cele życiowe i sprawdzić, czy są one zgodne z tym w jakim kierunku podąża związek. Niekiedy powodem przerwy w związku jest próba poprawy komunikacji. Partnerzy mogą uznać, że potrzebują czasu, aby spokojnie przemyśleć swoje myśli i uczucia, unikając jednocześnie impulsywnych reakcji podczas trudnych rozmów. Niektóre pary decydują się na przerwę w związku ze względu na silne emocje związane z niepewnością siebie, nadmiernym stresem, czy depresją. Takie emocje powodować mogą, że jedna ze stron nie jest w stanie w pełni zaangażować się w związek, a przerwa jest niezbędna do tego, by móc skoncentrować się na własnym dobrostanie psychicznym.

Do przerw w związku często dochodzi w momencie, w którym jeden z partnerów dominuje w relacji, a drugi czuje się zaniedbywany lub niezdolny do wyrażenia swoich potrzeb. W takiej sytuacji przerwa może być szansą na przywrócenie równowagi i ponowne zdefiniowanie roli każdego z partnerów. Pary decydują się na odpoczęcie od siebie jeśli doszło do zdrady, kłamstw lub innego poważnego naruszenia zaufania. Wtedy taki krok jest sposobem na sprawdzenie czy i jak można naprawić zniszczone fundamenty związku. Bywają również takie przypadki, że powodem tymczasowego rozstania są kwestie związane z intymnością. Partnerzy decydują się na przerwę, by rozwiązać problemy seksualne i poznać swoją dynamikę w tej sferze.

Oczywiście powodów, dla których pary decydują się na tymczasową przerwę jest wiele i dużo zależy od partnerów oraz sytuacji w  jakiej znajduje się ich związek i oboje jako oddzielne jednostki.

Czy przerwa w związku prowadzi do poprawy relacji, czy może jej zaszkodzić?

Skoro już wiemy czym jest przerwa w związku, a także czemu niektóre pary decydują się na taki krok, warto przekonać się również, czy jest to dobre rozwiązanie. Jakie zalety i wady ma taki krok? Decyzja o przerwie w związku może prowadzić do różnych skutków w zależności od konkretnych okoliczności i zaangażowania partnerów. Przerwa może być zarówno korzystna, jak i ryzykowna dla relacji. Dlatego zanim zdecydujecie się na taki krok, koniecznie poznajcie korzyści i ryzyko jakie może wynikać z przerwy w związku.

Do korzyści wynikających z przerwy w związku można zaliczać okazję do samopoznania. Przerwa umożliwia obu partnerom czas na zastanowienie się nad własnymi potrzebami, pragnieniami i celami. To okazja do lepszego zrozumienia samego siebie i wypracowania sposobu na rozwój. Miesięczna przerwa w związku może również przyczynić się do poprawy komunikacji między partnerami. Dystans czasowy może pomóc w rozważeniu problemów i konfliktów, co umożliwia obu stronom spojrzenie na sytuację z nowej perspektywy. To może prowadzić do skuteczniejszej komunikacji i zrozumienia wzajemnych oczekiwań. 2 miesiące przerwy w związku dają szansę na indywidualny rozwój, zarówno emocjonalny, jak i zawodowy. Partnerzy mogą skupić się na swoich celach i pasjach, co może przyczynić się do wzbogacenia ich osobowości i zwiększenia atrakcyjności dla siebie nawzajem. Dodatkowo przerwa może obu stronom ułatwić decyzję, czy powrót po przerwie w związku to dobre rozwiązanie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ...  Kiedy mężczyzna broni się przed uczuciem?

To może Cię zainteresować:

Nie każda przerwa jest dobra

Niestety niektóre przerwy w związku niosą za sobą pewne ryzyko. Taki krok może doprowadzić do zwiększenia dystansu emocjonalnego między partnerami, co utrudnia późniejsze odbudowanie bliskości i zaufania. Istnieje również ryzyko, że przerwa doprowadzi do faktycznego zakończenia związku,  co jest szczególnie prawdopodobne jeśli partnerzy decydują się na osobne ścieżki życiowe w trakcie separacji. Dodatkowo jeśli przerwa nie jest odpowiednio skomunikowana i zrozumiana przez obie strony, może prowadzić do nieporozumień, co z kolei utrudnia późniejszą naprawę związku. Nie można również zapomnieć, że nawet najdłuższa przerwa w związku może okazać się nieskuteczna, jeśli partnerzy nie są skłonni do pracy nad sobą i podejmowania działań mających na celu poprawę relacji po powrocie.

Ostatecznie skutki przerwy w związku zależą od wielu okoliczności i postaw partnerów. Jeśli chcecie, by powrót do związku po przerwie był możliwy, koniecznie pamiętajcie, że podczas przerwy kluczowe jest uczciwe komunikowanie się, jasne określenie celów przerwy i zobowiązanie do współpracy w celu ewentualnej poprawy relacji.

erodate portal

Jak zrobić przerwę w związku, by go naprawiła?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przerwa w związku może być skutecznym sposobem na naprawę relacji, ale jej rezultaty zależą od otwartości, komunikacji i zaangażowania obu partnerów. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby przerwa w związku miała szansę przyczynić się do naprawy relacji:

  • Pamiętajcie o komunikacji – zanim zdecydujecie się na przerwę, ważne jest, abyście otwarcie porozmawiali o swoich uczuciach, potrzebach i oczekiwaniach w związku.
  • Ustalcie cel przerwy – zdefiniujcie , dlaczego chcecie przerwy w związku i jakie cele chcecie osiągnąć podczas tego czasu.
  • Określcie jasne zasady – wspólnie ustalcie zasady przerwy, takie jak zakres komunikacji podczas tego okresu, czy będą to spotkania, rozmowy telefoniczne czy zupełne oderwanie. Bardzo ważne jest również określenie, czy podczas przerwy w związku macie prawo do kontaktu i budowania relacji z innymi osobami.
  • Komunikacja podczas przerwy – wiele par decydujących się na przerwę w związku zastanawia się, czy warto się komunikować. „Przerwa w związku odzywać się czy nie” to często zadawane pytanie. Pamiętajcie, że nawet jeśli zdecydujecie się na pewne ograniczenia w komunikacji, ważne jest, aby być otwartym wobec partnera i dzielić się swoimi odczuciami. To umożliwi zrozumienie, co się zmienia i jakie są ewentualne perspektywy na przyszłość. Możecie komunikować się ze sobą co kilka dni, lub raz w tygodniu, by omówić postępy i szczerze porozmawiać o swoich uczuciach.
  • Określcie ramy czasowe jakie powinna mieć przerwa w związku – ile powinna trwać przerwa? Zastanówcie się nad tym, by każde z was wiedziało czego oczekiwać od takiej rozłąki i wiedziało jak długo ma ona trwać.

Ważne jest, aby przerwa w związku była traktowana jako czas na naprawę i wzrost, a nie jako unikanie problemów. To właśnie dlatego nawet podczas przerwy bardzo ważna jest komunikacja, by możliwe było zrozumienie siebie nawzajem i budowanie zdrowej relacji w przyszłości.

przerwa w związku
Jesteś fajna, ale zróbmy sobie przerwę.

Co o przerwach w związku sądzą psychologowie?

Zanim zdecydujecie się na przerwę w związku koniecznie poznajcie opinię psychologów na ten temat. Warto wiedzieć, że opinie psychologów na temat przerw w związku są zróżnicowane, ponieważ każda para i sytuacja są unikalne. Jednak wielu psychologów podkreśla, że skuteczność przerw w związku zależy od wielu czynników, takich jak otwartość na komunikację, motywacja do zmiany oraz gotowość obu partnerów do aktywnego uczestnictwa w procesie naprawy związku.

Niektórzy psychologowie uważają, że przerwa w związku może być skutecznym sposobem na naprawienie związku, ponieważ daje obu partnerom czas i przestrzeń do zrozumienia siebie lepiej, zidentyfikowania problemów i podjęcia działań na rzecz poprawy relacji. Przerwa w związku prowadzić może do indywidualnego rozwoju i samopoznania, a psychologowie podkreślają, że praca nad własnymi potrzebami, celami i emocjami pomóc może w budowaniu silniejszej i bardziej zrównoważonej relacji. Jednak niektórzy psychologowie są zdania, że przerwa w związku to bardzo duże wyzwanie dla partnerów. Jeśli zasady przerwy nie zostały dobrze omówione, to w jej trakcie pojawić się mogą problemy z komunikacją, zrozumieniem intencji partnera, a także z zaufaniem.

Psychologowie są zdania, że jeśli sytuacja w relacji partnerskiej zaczyna się komplikować, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy terapeuty. Jeśli więc facet chce przerwy w związku, nie musisz się na nią decydować,  zamiast tego na początek możecie zdecydować się na terapię dla par. Jeśli natomiast jesteś w świeżej relacji i przy pierwszym problemie chłopak chce przerwy w związku, to zdecydowanie nie jest dobry sposób na rozwiązanie konfliktu. Zanim zdecydujecie się na tak radykalny i ryzykowny krok, koniecznie przemyślcie, czy to dobry pomysł, czy nie da się rozwiązać problemów w związku w inny sposób.